Vďaka dotácii cez projekt podanému na Fond na podporu umenia sa do múzejných zbierok podarilo získať veľkú kolekciu starých pohľadníc mesta Galanta a kočiarový chomútový postroj, ktorý patril rodu Esterházy. Unikátne predmety budú prezentované na výstave s názvom Zo starej Galanty.
Honosný postroj z 19. storočia bol určený pre náručného koňa. Zachoval sa prakticky celý – má ohlávku, chomút, náchrbátník a upevňovacie popruhy. Na jednotlivých častiach sa nachádzajú mosadzné kovania a kované erby rodu Esterházy.
Zbierka pohľadníc obsahuje až 341 kusov. Na jednotlivých záberoch sú zachytené najmä mestské dominanty v rôznych pohľadoch a farebných variáciách. Tvár mesta Galanty, jeho sídelná a stavebná štruktúra sa priebehom rokov značne menila. Pred masovým používaním fotografií takéto pohľadnice ostávajú jedinou pamiatkou na jeho vtedajšiu podobu.
Najstaršie pohľadnice zo začiatku 20. storočia dávajú možnosť nazrieť do dôb minulých, keď sa po uliciach premávali konské povozy a autá boli výnimkami. Vrátia návštevníka do čias, ktorý si pamätajú najstarší občania Galanty. Znázorňujú pamätihodnosti už dnes nenávratne stratené, ale nie zabudnuté. Takými boli baroková kaplnka, alebo budova Obecného domu.
Na druhej strane, ako napredoval pokrok, pribúdali aj nové stavebné dominanty – železničná stanica, banka, školy, slúžnovský úrad, budova okresného súdu. Tieto budovy sa stali spolu s ostatnými staršími historickými pamiatkami najčastejším námetom na pohľadniciach. S rozvíjajúcou sa výstavbou pribúdali v meste aj nové priemyselné budovy, podniky a pamätníky. Tie sa stali tiež súčasťou obrázkov na pohľadniciach v druhej polovici 20. storočia.
Tie najstaršie pohľadnice tlačili v galantskej tlačiarni Samuela Neufelda na začiatku 20. storočia. Neskôr sa tlačili aj v tlačiarňach Kriváň Bratislava aj Luna Banská Bystrica.
Výber z novo-získaných pohľadníc prostredníctvom akvizície budú mať návštevníci možnosť vidieť na prvej pripravovanej výstave v tomto roku pod názvom „Zo starej Galanty“ v priestoroch Vlastivedného múzea v Galante.
Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante