Slovenská národná galéria (SNG) je poprednou slovenskou inštitúciou, ktorá sa venuje zbieraniu, ochrane a prezentácii umeleckých diel. Sídli v Bratislave a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do sveta umenia a histórie Slovenska.
História SNG
Počiatky SNG siahajú do roku 1948, kedy bola založená zákonom Slovenskej národnej rady. Jej vzniku predchádzalo založenie Slovenskej galérie v roku 1943 počas existencie Slovenského štátu. Vznik SNG presadzoval najmä komunistický básnik a povereník pre školstvo, vedu a umenie Laco Novomeský.
Sídlo galérie
SNG sídli v komplexe budov, ktorého jadrom sú tzv. Vodné kasárne. Táto baroková stavba bola pôvodne postavená v rokoch 1759-1763 podľa návrhu architektov G. B. Martinelliho a F. A. Hillebrandta. V 20. storočí prešla budova viacerými úpravami a rekonštrukciami, aby vyhovovala potrebám galérie. V rokoch 1969-1977 pribudla k Vodným kasárňam moderná prístavba navrhnutá architektom Vladimírom Dedečkom.
Expozície a zbierky
SNG vo svojich zbierkach uchováva rozsiahlu kolekciu umeleckých diel od starých majstrov až po súčasné umenie. Návštevníci môžu obdivovať diela slovenských i zahraničných autorov, ktoré dokumentujú vývoj výtvarného umenia na Slovensku. Galéria pravidelne pripravuje aj dočasné výstavy, ktoré sa venujú rôznym témam a obdobiam.
Digitalizácia a sprístupňovanie zbierok
SNG sa aktívne zapája do digitalizácie kultúrneho dedičstva Slovenska. Vďaka tomu sú mnohé diela zo zbierok galérie dostupné aj v digitálnej podobe, a to prostredníctvom portálu Slovakiana a on-line katalógu výtvarných diel SNG s názvom Web umenia.
Sídlo umenia a histórie
Slovenská národná galéria je miestom, kde sa stretáva umenie, história a súčasnosť. Vďaka svojej bohatej zbierke, zaujímavým výstavám a modernému prístupu k prezentácii umenia je SNG obľúbeným cieľom návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia. Po nedávnej rozsiahlej rekonštrukcii ponúka galéria ešte lepší zážitok z umenia.