Hrad Devín je unikátnym miestom nielen na Slovensku, ale aj v rámci strednej Európy. Kombinuje v sebe jedinečné historické pamiatky, strategickú polohu na sútoku riek Dunaja a Moravy, a nádhernú okolitú prírodu. Návšteva hradu Devín je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý by si nikto nemal nechať ujsť.
Poloha a dostupnosť
Hrad Devín sa nachádza v mestskej časti Devín, ktorá patrí do hlavného mesta Bratislava. Napriek tomu, že z centra mesta sa sem dá pohodlne dostať verejnou dopravou za menej než pol hodiny, hrad si zachováva pokojnú atmosféru. Okrem významných archeologických nálezov láka návštevníkov aj svojou symbiotickou spätosťou s okolitou prírodou.
Okolité prostredie
Devínske bralo, na ktorom sa vypína stredoveký hrad, ponúka úchvatné výhľady na okolie. Zo severu ho chráni horský masív Malých Karpát s najvyšším vrchom Devínska Kobyla (514 m n. m.), z juhu a západu ho obklopujú rieky Dunaj a Morava. Návštevníci tak môžu ľahko skombinovať prehliadku hradu s turistikou v Malých Karpatoch alebo s plavbou po Dunaji.
História hradu
Spoznávanie histórie hradu je najdôležitejšou súčasťou zážitku na Devíne. Hrad zohral významnú úlohu v rôznych obdobiach našich dejín. Sídlili tu Kelti, rozsiahle pamiatky zanechali Rimania, počas Veľkej Moravy bol Devín dôležitým hradiskom a vojenským i kultúrnym centrom. V stredoveku tu postupne vybudovali mohutný pevnostný systém a hrad zažil nebývalý rozmach. Napriek značnému poškodeniu Napoleonskými vojskami v 19. storočí, Devín získal novú slávu vďaka generácii štúrovcov, pre ktorých sa stal symbolickým miestom.
Expozície a atrakcie
V areáli hradu návštevníci nájdu stálu expozíciu “Hrad Devín v 13. – 20. storočí“, ktorá prezentuje stavebný vývoj hradu, jeho majiteľov a najvýznamnejšie udalosti prostredníctvom viac ako 300 archeologických nálezov. Expozícia zahŕňa aj geologickú históriu hradného brala a unikátnu prezentáciu zvyškov mora z obdobia treťohôr. Hradný areál s rozlohou 6 hektárov sa člení na dolný, stredný horný hrad, takže návšteva môže pokojne zabrať celé dopoludnie. Od jari do jesene môžu návštevníci stretnúť aj dočasných obyvateľov hradu – ovečky a oslíka Silvera, ktorí sa starajú o spásanie porastov a prírode blízke obhospodarovanie areálu.
Najstaršie osídlenie a vývoj hradu
Najstaršie osídlenie Devína sa datuje do obdobia mladšej doby kamennej (5000 – 4000 rokov pred Kristom). Neskôr, v dobe bronzovej (1800 – 700 rokov pred Kristom), sa na juhovýchodnom svahu hradnej výšiny nachádzala osada. Následne prevzali kontrolu nad Devínom Kelti, ktorí ho obhospodárovali až do 1.-4. storočia po Kristovi, kedy sa územie stalo súčasťou rímskeho obranného systému Limes romanus.
V 9. storočí je miesto späté s kniežaťom Rastislavom, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. Ďalšie stavebné úpravy sa uskutočňovali v priebehu 13.-17. storočia, kedy sa na hrade vystriedalo niekoľko majiteľov. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská.
Archeologický výskum a súčasnosť
Od 30. rokov 20. storočia sa na hrade s prestávkami realizuje archeologický výskum, vďaka ktorému sa návštevníci môžu dozvedieť viac o každom období z vystavených expozícií. V roku 1961 bol hrad Devín vyhlásený za národnú pamiatku a ročne ho navštevujú ľudia z celého sveta.
Hrad Devín – mohykán bratislavského regiónu
Hrad Devín je často označovaný ako mohykán bratislavského regiónu, a to právom. Jeho bohatá história a strategická poloha z neho robia výnimočné miesto. Najkrajší pohľad na hrad sa naskytá priamo z Dunaja, odkiaľ si ho možno vychutnať z každej strany a v celej jeho kráse. Počas letnej sezóny ponúka vyhliadková plavba po Dunaji z Bratislavy na Devín dychberúce výhľady nielen na hrad, ale aj na okolitú flóru podunajskej prírody.